Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yönetmen > Sergio Leone biyografi, resim, video ve bilgiler !

Sergio Leone

Kategori: Yönetmen

Sergio LeoneSergio Leone, Spagetti Western türü filmleriyle ünlenen İtalyan yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarıdır. Önemli filmleri arasında İyi Kötü Çirkin, Bir Avuç Dolar İçin, Bir Zamanlar Amerika ve Birkaç Dolar İçin filmleri yer alır. Yaşamı [değiştir] Bir sessiz film yönetmeni ile aktris bir annenin oğlu olarak Roma’da doğdu. Hukuk tahsili yaparken bir yandan da senaryo yazdı. Aralarında Vittorio de Sica’nın Bisiklet Hırsızları filmi de olmak üzere on yıldan uzun bir süre birçok filmde yönetmen asistanlığı yaptı.

Yönetmen asistanı olarak gösterildiği halde Pompei’nin Son Günleri (Ultimi giorni di Pompei, Gli 1959) filminin çekimlerini yapan Yönetmen Mario Bonnard’ın yerine geçmek zorunda kaldı.

Kendi başına yönetmenlik çalışmasını üstlendiği ilk filmi Il Colosso di Rodi (Rodos Canavarı 1960) tarihi bir filmdi. 1964 yılında Akira Kurosawa’nın Yojimbo’sundan esinlenerek yönettiği Per un pugno di dollari (Bir Avuç Dolar) Leone’nin uluslararası alanda tanınmasını sağladı.

Spagetti Western’in yaratıcılarından olarak sinemaya yeni bir kahraman tiplemesi getirdi.

1965 yılında Per qualche dollaro in più (Birkaç Dolar İçin) ve 1966’da Il Buono, il brutto, il cattivo (İyi, Kötü, Çirkin) filmlerini çekerek Dolar Üçlemesi’ni tamamladı.

1968 yılında çektiği C'era una volta il West (Bir Zamanlar Batıda) ile sinema tarihinin en büyük westernlerinden birini yaratmış oldu.

Diğer Leone filmlerinde de olduğu gibi Ennio Morricone müziği ile filmi unutulmaz kılan en önemli unsurlardan biri olmuştur. Leone’nin çektiği son western olan Giù la testa (Yabandan Gelen Adam, 1971) Meksika İhtilali zemini üzerine işlenmiştir

1984 yılında, on yıllık bir suskunluk döneminin ardından Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika) adlı destansı bir filmle sinemaya geri döndü.

Erkekler arasındaki arkadaşlık ve suçlar alemindeki iktidar kavgasını anlatan film Amerikan Düşü’ne bir veda niteliğindeydi Sergio Leone, 60 yaşında Roma’da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

...