Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yönetmen > Serdar Akar biyografi, resim, video ve bilgiler !

Serdar Akar

Kategori: Yönetmen

Serdar AkarSerdar Akar (doğum 1964, Ankara); Türk sinema yönetmeni ve senarist. 1987'de Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümü'ne girdi ve 2000 yılında okulu bitirdi. 1989 yılında daha öğrenciyken Mahinur Ergun'un yönettiği Med-Cezir Manzaraları adlı filmle yönetmen yardımcısı olarak profesyonelliğe adım attı. 1998 yılında birbirine geçmiş çapraz senaryoya sahip iki film Gemide ve Laleli'de Bir Azize filmlerini yazdı. Gemide'nin yönetmenliğini yaptı.

1998-2000 yılları arasında çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın ve ailesinin hikâyesini anlattığı Dar Alanda Kısa Paslaşmalar adlı filmi yazdı ve 2000'de yönetti.

2001 yılında Maruf'u yaptı.

Bu filmden sonra dedesinin sinemasına atfen isimlendirdiği ve kuruculuğunu yaptığı "Yeni Sinemacılar"ı bıraktı. Ardından dizi yönetmenliğine yoğunlaştı. 2005'te ilk kez bir başkasına ait uzun metraj bir senaryonun yönetmenliğini yaparak Kurtlar Vadisi Irak'ı çekti. 2006 kendi firmasını (Filmakar) kurarak çok tartışılan Barda'yı yaptı.

2007 yılında Tarkan Karlıdağ ile ortak kurduğu Adamfilm ile Elveda Rumeli dizisine başladı.

2007 Kasım'ında Adamfilm bünyesi altında Tiyatroadam kuruldu. Albay Kuş adlı oyun Serdar Akar'ın süpervizörlüğünde sahneye kondu. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak atölye dersi vermektedir.

...