Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yönetmen > Leyla Yılmaz biyografi, resim, video ve bilgiler !

Leyla Yılmaz

Kategori: Yönetmen

Leyla Yılmaz1996’da İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu.

Daha sonra New York Üniversitesinde sinemayla ilgili eğitim aldı.

Spike Lee’nin yönetiminde düzenlenen Harlem’de sosyal dönüşümü sağlamak amacıyla gençler için düzenlenen kısa film workshoplarında çalıştı.

Bu tarihten itibaren New York ve Türkiye’de pek çok prodüksiyonun rejisinde görevler aldı ve kendi kısa filmlerini çekti. Yılmaz, 2000 yılından itibaren ağırlıklı olarak reklam endüstrisine filmler çekti. O tarihten bu yana pek çok önemli reklam filmi projesinin yönetmenliğini yaptı.

2006 yılında Fikri Görsel Sanatlar isimli yaratıcı platformu kurdu. Fikri’de ekibiyle birlikte, başta sinema ve belgesel filmler olmak üzere görsel sanatların farklı disiplinlerinden faydalanarak sosyal ve sanatsal çok çeşitli projeler üretmektedir. Yönetmen, Managerzen adlı bir platform bünyesinde, İtalya, Slovenya ve Fransa’da çeşitli üniversitelerde düzenlenen eğitim programlarına “A Film Director’s Approaching to Managing Creativity” başlıklı çalışmasıyla katılmıştır. Bu seminerlerde yönetmen gözüyle yaratıcı fikrin ortaya çıkarılması ve yönetilmesi ile ilgili yaklaşımlarını aktarmış ve konuyla ilgili atölye çalışmalarını yönetmiştir

Leyla Yılmaz, 2011’de gösterime girecek “Bir Avuç Deniz” filminin senaristi ve yönetmenidir. ...