Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yazar - Şair > Jacques Attali biyografi, resim, video ve bilgiler !

Jacques Attali

Kategori: Yazar - Şair

kisiler.org1 Kasım 1943'te Cezayir'in Cezayir kentinde doğdu. Orta öğrenimini Paris'te Janson de Sailly Lisesi'nde ve Cezayir'de Gauthier Lisesi'nde tamamladı.

École Polytechnique'ten (Paris) 1963 yılında maden mühendisi olarak mezun oldu.

1968'de maden mühendisi olarak çalışmaya başladı.

1968-70 arası École Nationale d'Administration'a devam etti.

Öğretim üyesi, yazar ve devlet onursal danışmanı Jacques Attali, 1981-1991 yılları arasında cumhurbaşkanı özel danışmanlığı görevinde bulundu.

1991-1993 yılları arasında Londra'da, Avrupa Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası'nın ilk kurucu başkanı olarak görev yaptı.

Bugün yeni teknolojiler alanında çalışan ve merkezi Paris'te bulunan uluslararası danışmanlık şirketi A&A'nın (www.aeta.net) ve mikrofinansın geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmış Uluslararası Dayanışma Örgütü PlaNet Finance'ın (www.planetfinance.org) başkanlıklarını sürdürmektedir. Jacques Attali, 1980'de Açlıkla Mücadele Eylemi'ni kurdu ve 1984'te yeni teknolojilerle ilgili geniş kapsamlı bir girişim olan, bu arada MP3'ün yaratılmasını da sağlayan Avrupa EUREKA programını başlattı. 1989'da, Bangladeş'te büyük felaketlere yol açan su baskınlarıyla mücadele için uluslararası bir eylem programına öncülük etti.

Attali daha sonra nükleer yayılmanın tehlikeleri konusunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri nezdinde danışmanlık yaptı.

Avrupa Birliği ülkelerinde yükseköğrenim diplomalarının uyumlu hale getirilmesine yönelik reformun da öncüsüdür. École Polytechnique'te, École des Ponts et Chaussées'de ve Paris-Dauphine Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmaktadır. Birçok yabancı üniversitenin onursal doktor unvanına sahip olduğu gibi, Kültürler Evrensel Akademisi üyesidir. Halen Express dergisinin köşe yazarlığını da sürdüren Attali, 6 milyonu aşan bir tirajla yirmiden çok dile çevrilen, deneme (ekonometriden müziğe kadar değişen bir yelpazede), biyografi, roman, çocuk kitabı ve tiyatro oyunu türünde kırk kitap yazmıştır. ...