Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yazar - Şair > Gabriela Mistral biyografi, resim, video ve bilgiler !

Gabriela Mistral

Kategori: Yazar - Şair

Gabriela MistralGabriela Mistral (Asıl adıyla Lucila Godoy y Alcayaga) 7 Nisan 1889'da bir ilkokul öğretmeninin kızı olarak Vicuna'da doğdu. Öğretmen olmamasına rağmen, kendi eğitim ve birikimlerini vermek amacıyla 1905 yılında gönüllü olarak ilkokul çocuklarını okuttu. O yıllarında değişik takma isimlerle çeşitli mahalli gazetelerde yazı yazmaya başladı.

Daha sonra etkisinde kaldığı İtalyan yazar Gabriele d'Annunzio'nun adını ve Fransız şair Frederic Mistral'ın soyadını alarak ikisini birleştirdi ve takma isim olarak bunu benimsedi ve artık öyle tanındı. 1910 yılında öğretmenlik diploması aldı ve o andan itibaren yüksek okullarda da ders vermeye başladı.

1932'de siyasete atıldı. Daha sonraları Napoli, Madrid, Lizbon, Rapallo, Nizza ve Los Angeles'de başkonsolos olarak görevlerde bulundu.

İkinci Dünya Savaşı sıralarında çoğunlukla Brezilya'da bulundu ve orada Stefan Zweig ve eşi Lotte'yle tanıştı, aralarında sıkı bir dostluk kuruldu. New York'daki Columbia University başta olmak üzere çeşitli üniversitelerde Latin Amerika edebiyatı üzerine dersler verdi.

Çeşitli üniversiteler tarafından fahri doktor unvanı verildi.

...