Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Yazar - Şair > Cahit Sıtkı Tarancı biyografi, resim, video ve bilgiler !

Cahit Sıtkı Tarancı

Kategori: Yazar - Şair

Cahit Sıtkı Tarancı(1910 - 13 Ekim 1956): Şair. Diyarbakır'da doğdu. İlk öğrenimini Diyarbakır'da tamamladıktan sonra İstanbul'da Saint Joseph Lisesinde dört yıl okuduktan sonra Galatasaray lisesine geçti. 1931'de Galatasaray Lisesinden mezun olduktan sonra Mülkiye Mektebine girdi; ancak bitiremedi. Sonra Yüksek Ticaret Mektebine yazıldı. Bu arada açılan imtihanı kazanarak Sümerbank'ta çalışmaya başladı.

Bir yıl sonra Sciences Politiques'te siyasî bilgiler okumak üzere Paris'e gitti (1939). İkinci Dünya Savaşında Almanlar Fransa'yı işgal edince; Lyon ve Cenevre üzerinden Türkiye'ye döndü (Ekim 1940). İstanbul'a taşınan ailesiyle kalan Tarancı, çok içki içmesi, eve sarhoş gelmesi yüzünden babasıyla tartışıp evden ayrıldı ve bir pansiyonda kalmaya başladı.

1944'te Ankara'ya gitti. Anadolu Ajansında çalışmaya başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1945'te açtığı şiir yarışmasında 'Otuz Beş Yaş' şiiriyle birinci olunca ünlendi. Sonra Toprak Mahsulleri Ofisinde ve Çalışma Bakanlığında çalıştı.

1951'de evlendi. Genç yaşta ağır bir hastalığa tutuldu (1954). Sağlığına iyi geleceği düşüncesiyle Diyarbakır'da bir yıl kaldı.

Tedavi için gittiği Viyana'da öldü. Mezarı Ankara'dadır. ...