Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Vali > Abdullah Zeki Köymen biyografi, resim, video ve bilgiler !

Abdullah Zeki Köymen

Kategori: Vali

Abdullah Zeki KöymenAbdullah Zeki Köymen 1902 yılında Hayrabolu'da dünyaya geldi. Belediye Başkâtiplerinden Recep Efendi ile Zişan Hanımın oğludur. İlk öğrenimini Hayrabolu'da, orta öğrenimi ise Edirne ve Bur¬sa'da tamamladı.

1924'de Mülkiye'den mezun olduktan sonra, Uzunköprü'nün Maksutlu Bucak Müdürlüğüne atandı. Bundan sonra sırasıyla Edirne-Lalapaşa ve Uzunköprü-Zalof Bucak Müdürlükleri yaptı.

Daha sonra kaymakamlığa terfi ettirildi. 1926-1940 Yılları arasında, sırasıyla Suşehri, Gönen, Nazi¬miye, Diyadin, Hayrabolu ve Vize Kaymakamlıkları yaptı.

Bilâhare, İçişleri Bakanlığı Nüfus Genel Müdürlüğü'ne ata¬nan Köymen, bu Genel Müdürlüğün çeşitli şube müdürlüklerin¬de ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Bu görev¬lerdeki başarısından dolayı valiliğe yükseldi. 1950 yılının ağustos ayında Artvin Valisi oldu.

Oradan Hakkariye nakledildi. 23 Mayıs 1951 Tarihinde Afyonkarahisar Vali¬liği'ne getirildi ve 16 Nisan 1953'e kadar burada kaldı.

Kırklareli Valisi iken 1953 yılında emekliye ayrıldı. 31 yaşında evlenen Köymen'in çocuğu yoktur. Eski Muharipler Cemiyetinin üyesidir. Şuşehri, Fındıklı ilçele¬ri ile Erciş-Yusufeli Bucağının Fahri hemşehrisidir. ...