Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Toplum > Şemsi Denizer biyografi, resim, video ve bilgiler !

Şemsi Denizer

Kategori: Toplum

Şemsi DenizerŞemsi Denizer, 1951 yılında Zonguldak'ta doğmuştur. Şemsi Denizer, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü`nde iş yaşamına atılan Denizer, 1983`te aktif sendikacılığa başlamadan önce Gelik Kömür İşletmesi'nde puantör olarak çalıştı.

Denizer, 1986 yılında Genel Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçildi, 1989`da da Genel Başkan oldu.

1992 yılında da Türk-İş Genel Sekreterliği'ne seçilen Denizer, halen Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanlığı`nı da yürütüyordu. Evli, 1 çocuk babası ve 1 torun sahibi olan Denizer, 1990 yılında yaşanan büyük işçi yürüyüşü sırasında kamuoyunca tanınmıştı. TTK işçilerinin greve başlaması ve ardından onbinlerce maden işçisinin aileleriyle birlikte Ankara`ya doğru yola çıkması büyük yankı yaratmıştı. Bolu yakınlarına kadar gelen işçiler, dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut ile yapılan görüşmeler sonunda sağlanan anlaşma ile yürüyüşe son vermişlerdi. Şemsi Denizer uğradığı silahlı bir saldırı sonucu 6 Ağustos 1999'da öldü. ...