Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Toplum > Fikret Gökçe biyografi, resim, video ve bilgiler !

Fikret Gökçe

Kategori: Toplum

Fikret Gökçe21 Mayıs 1945’te Zonguldak’ta doğmuştur. Türk Hava Kurumu eğitimlerine katılarak 1961’de planör, 1962’de paraşüt bröveleri aldı.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarında 33 yıl çalıştı.

1995 yılında Fırınlar Başmühendisi iken emekli oldu.

1.ve 2. Kıbrıs Barış Harekatı’na yedeksubay olarak katıldı, gazi oldu.

O zaman bir ilçe olan Karabük’te 16 Eylül 1981’de eğitime açılan Türkiye’nin ilk zihinsel engelliler okulunun yapımını sağlayarak devlete kazandırdı. Yurtdışından sağladığı bir kaynakla satın alınan otobüsü engelliler için kullanılmak üzere 1995 yılında Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışladı. 1985’te kurulan Zihinsel Özürlüler Federasyonu, 1986 yılında kurulan  Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun kuruluş çalışmalarında bulundu ve bu kuruluşlarda 2005 yılına kadar Başkan, Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter olarak görev yaptı.

TESYEV, Engelliler Spor Federasyonu ile Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun kuruluş çalışmalarında bulundu, yönetimlerinde görev aldı.

Engellilerle ilgili birçok proje yaptı ve gerçekleştirdi. 17 Ağustos 1999 depreminde bölgede önemli çalışmalar yaptı, Kocaeli Vilayet binası yanında ilk prefabrik yapıyı kurarak burayı yardım ve koordinasyon merkezi olarak faaliyete geçirdi. Prof.Dr.Ahmet Mete IŞIKARA’nın başkanlığında TÜRKİYE AFETE HAZIRLIK VE DEPREM Derneğini kurdu. 1996 yılından itibaren engellilerle ilgili yasa çalışmalarında ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı, 1997 yılında üçlü kararname ile bu kuruma Başkan Yardımcısı olarak atandı ve 2003 yılında buradan tekrar emekli oldu.

3 Aralık 2003 Dünya Özürlüler Günü’nde TBMM’nde toplanan ilk ENGELLİLER PARLAMENTOSU’nun başkanlığını yaptı.

1997 yılından 2005 yılına kadar Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu üyeliğinde bulundu.

1970 yılından beri çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazdı, TV ve radyo konuşmaları yaptı.

Çeşitli illerde panel ve etkinlikler düzenledi, konferans ve toplantılara konuşmacı olarak katıldı.

BÜLTEN ve DÜŞÜNSEL dergilerini çıkardı. Almanya ve Fransa’da engellilerle ilgili çalışmalarda bulundu.

Halen Zihinsel Özürlüler Federasyonu Onursal Genel Başkanı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara Karabük’lüler Derneği Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır. ...