Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Sunucu > Bülent Özveren biyografi, resim, video ve bilgiler !

Bülent Özveren

Kategori: Sunucu

Bülent Özveren1943 yılında İstanbul'da doğdu. Sultan Ahmet İlkokulu'ndan mezun olduktan sonra, orta öğrenimini Saint-Benoit Fransız Erkek Lisesi'nde tamamladı.

Leyli meccani sınavını kazanarak, lise öğrenimine Galatasaray Lisesi'nde devam etti.

1962 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve üçüncü sınıfa kadar bu fakültede öğrenim gördü. 1964 yılında TRT'nin açtığı ilk "prodüktörlük" sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu'ndaki kursu birincilikle tamamladı.

31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosu'nda göreve başladı.

1966 yaz aylarında İzmir Radyosu'ndan aldığı davet üzerine İzmir'e gitti ve askerlik görevi dahil yedi yıl bu radyoda çalıştı.

Hukuk Fakültesi'nden kaydını alarak İzmir'de İktisat Fakültesi öğrencisi oldu ve Ege Üniversitesi'nden 1971 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında deneme yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu'nda ilk canlı TV yayınları gerçekleştirdi. 1972 yılında TRT Haber Dairesi'nin açtığı "spor spikerliği" sınav ve kurslarına katıldı ve diplomalı "spor spikeri" oldu.

Yedek Subay görevini tamamladığı 1974 yılı başından itibaren 6 ay süre ile Ankara Televizyonu'ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan "Spor Stüdyosu" programlarını sundu. Aynı yıl genel müdürlüğün çağrısı üzerine Ankara'ya gitti ve TRT tarihinde ilk olarak başlatılan canlı sabah programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. Bu dönemde bir program önerisi ile TRT'nin Eurovision Şarkı Yarışmasına ilk kez katılmasını sağladı.

1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu kadrolu yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında görev aldı.

1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu kadrosuna geçti ve bir yıl süre ile çalıştığı İstanbul'da "yarışma" programları hazırladı ve sundu. 1982 yılında TRT'den istifa etti ve sırası ile "Gelişim Yayınları"nda editör ve Cenajans raklam şirketinde "müşteri temsilcisi" olarak çalıştı.

1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Penajans reklam şirketinin genel müdürü olarak görev yaptı.

1986 yılından 1998 yılına kadar aralıksız TRT'de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce "yarışma" programını hazırladı ve sundu. Aynı dönemde Eurovision Şarkı Yarışmaları Türkiye finalleri ve Avrupa finallerini naklen sundu. 1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, "TÜRVAK"ta spiker-sunucu bölüm başkanı olarak çalıştı.

İstanbul ve Bursa'da çeşitli kurslarda öğretmenlik görevini sürdürdü. 2002 yılı başında bir süre "EGE TV" genel müdürü olarak çalıştı.

Fransızca, İngilizce bilen Bülent Özveren halen İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi'nde "spiker-sunucu" bölümlerinde usta öğretici olarak derslere giriyor ve etkili ve güzel Türkçe konuşma konularında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor. ...