Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Spor > Rafael Benitez biyografi, resim, video ve bilgiler !

Rafael Benitez

Kategori: Spor

Rafael BenitezRafael Benítez Maudes, (d. 16 Nisan 1960, Madrid, İspanya), İspanyol futbol manajeri. 2010 senesinden itibaren Inter'in menejerliğini yapmaktadır.

Rafael Benitez futbola küçük yaşlarda Real Madrid altyapısında başladı.

Ancak faal futbol oynamayı bilmediğinden sporculuk hayatı sakatlıklar yüzünden pek uzun sürmedi 1979 yılında Meksika'da düzenlenen Dünya Üniversiteler şampiyonasında dizinden ciddi biçimde sakatlandı. Bu nedenle faal futbol hayatında üçüncü ligden ötesine geçemedi. 26 yaşında futbol oynamayı bıraktı ve teknik direktör olmaya karar verdi ve Real Madrid'in altyapısında göreve başladı.

Altyapıda gösterdiği performans ile hızla yükselen Benitez kısa sürede İspanyol ekibinin yardımcı antrenörü konumuna geldi. 1995 yılında Real Valladolid'i çalıştırmaya başladı.

Fakat başarılı olamadı 23 maç sonunda görevden alındı. Ertesi sezon CA Osasuna'yı çalıştırmaya başlayan Benitez'in , 9 maç sonunda görevine son verildi.

İspanya'da Benitez'in teknik direktörlüğü sorgulanmaya başlanırken kariyerinin dönüm noktası CF Extremadura oldu.

Segunda Division'nda mücadele eden takımı ilk sezonda La Liga'ya taşıdı. 2 sezon sonra CD Tenerife ile aynı başarıyı tekrarladı. Bu başarıları Valencia C.F. dikkatini çekti ve bu kulüpte çalışmaya başladı.

3 sezonda iki kez La Liga şampiyonluğu ve bir kezde UEFA Kupası kazandı. Bu başarılardan sonra Benítez, Valencia C.F.'de sadece üç sezon geçirmesine rağmen kulübün tarihinden bügüne varolan en iyi menejeri konumuna geldi. 2004 senesinde Liverpool F.C.'ye geçti, 2005 senesinde takımın UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmasını sağladı.

3 Haziran 2010 tarihinde; Benitez, 3 milyon sterlin karşılığında Liverpool'dan ayrılmıştır. ...