Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Senatör > Musa Kazım Karaağaçlıoğlu biyografi, resim, video ve bilgiler !

Musa Kazım Karaağaçlıoğlu

Kategori: Senatör

Musa Kazım Karaağaçlıoğlu Musa Kazım Karaağaçlıoğlu 1926 yılında Afyonkarahisar'da dünyaya geldi. İlkokulu m Afyonkarahisar'da, Ortaokulu Konya'da, Liseyi Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nde okudu. 30 Ağustos 1942'de Harp Okulundan mezun oldu.

Teğmen rütbesiyle Hadımköy Müstahkem Mevki Komutanlığı Dekovil Taburu'na atandı. 1947'de Afyonkarahisar işletme Alayı'na gönderildi. 1948de M.S.B'lığının açtığı sınavı kazanarak.Mühendislik tahsili için A.B.D.'ne gönderilecekti. Ancak, bu karar iptal edilerek, askeri öğrencilerin bu tahsili İstanbul Teknik Üniversitesinde yapmaları uygun görüldü 1954'de Yüksek İnşaat mühendisi olarak fakülteyi bitirdi. Aynı yılı Yüzbaşılığa terfi ettirildi. 10 yıllık askeri hizmetini tamamlayınca ordudan ayrılarak Afyon Çimento Fabrikası Kontrol Amirliğine atandı. İki yıl sonra Afyon Belediyesine geçti. Daha sonra ser¬best çalışmaya başladı.

1959'da tekrar devlet hizmetine girdi ve D.S.İ. Genel Müdürlüğünün çeşitli kademelerinde görev yaptı.

Daha sonra siyasete soyundu. 6 Haziran 1966 tarihinde yapılan Cumhuriyet Senatosu seçimlerinde, Adalet Partisi listesinden Afyonkarahisar Senatörü] seçildi ve bu görevi 12 Eylül 1980 Askeri İhtilaline kadar devam etti.

Karaağaçlıoğlu, Cumhuriyet Senatosunun faal üyelerinden biri oldu.

Senatonun Bütçe Plan Komisyonu Üyeliğini ve bu Komisyonun Başkan vekilliğini yaptı.

Zaman zaman, partisinin görüşü olarak, kimi konularda parti grubu adına, Senato kürsüsünden konuştu, önergeler hazırladı. İhtilal sonrası oluşan yeni yapılanma sürecinde kurulan Doğru Yol Partisi'ne, 10 Aralık 1983 tarihinde kaydını yaptırdı. Yasaklılar arasında olmasına rağmen Afyon'da Doğru Yol Partisinin kuruluşunda en çok faaliyet gösterenlerden birisi oldu.

1983 Seçimlerinde müstakil olarak aday oldu, ama Konseyin Vetosuna maruz kaldı.

Bundan sonra politikaya aktif olarak devam e 1987 yılından sonra faal siyasete bir daha dönmedi. ...