Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Oyuncu > Gazanfer Özcan biyografi, resim, video ve bilgiler !

Gazanfer Özcan

Kategori: Oyuncu

Gazanfer ÖzcanOyuncu Saim Gazanfer Özcan 27 Ocak 1931 tarihinde doğdu. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulu'nda, liseyi ise Vefa Lisesi'nde tamamladı.

Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katıldı.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan “Mahallenin Romanı” oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu.

Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu"nu kurdu. 1950'li yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen “Komiser Şekspir” filmi ile sinemaya döndü.

Pek çok dizide de rol aldı.

“Kuruntu Ailesi” adlı dizideki “Hüsnü Kuruntu” rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. “Avrupa Yakası" adlı dizideki “Tahsin Bey” rolü ile de "baba" rolünü sürdürdü. “Avrupa Yakası" dizisinde 2004 - 2009 yılları arasında üstüste beş sezon başrol oynadı. Kronik akciğer rahatsızlığı ve damar tıkanıklığı nedeniyle 1.5 aydır tedavi görmekte olduğu bir özel hastanede, 17 Şubat 2009 günü vefat etti.

Gazanfer Özcan, 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanına sahipti.

...