Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Moda Dünyası > Tekin Acar biyografi, resim, video ve bilgiler !

Tekin Acar

Kategori: Moda Dünyası

Tekin Acar1953 yılında Erzurum`un Aşkale İlçesi Sos Köyü`nde doğmuştur. Ailesi 1954 yılında Ankara`ya taşındı. İlkokulu İncirli İlkokulu`nda bitirdi. Etlik Ortaokulu, Yıldırım Beyazıt Lisesi ile devam eden tahsil hayatı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Dış Ticaret Turizm Bölümü`nden 1975 yılında mezun olması ile sona erdi. Lise tahsili sırasında MEB Ankara Akşam Sanat Okulu`nda 3 yıl süreyle teknik resim kurslarına katıldı.

1971 yılında pekiyi derece ile diplomasını aldı.

Askerliğini yedek subay olarak Ankara Muhafız Gücü`nde yaptı.

Babası inşaat ustası, annesi ev hanımı olmasına rağmen, ailesi 3 erkek ve 1 kız çocuklarının okuması için her türlü fedakarlığı yaptı.

Tekin Acar, ortaokul yıllarında aile bütçesine katkı ve okul masraflarını karşılamak için yaz tatillerinde gazete, mısır ve su sattı. Lise yıllarında ise garsonluk, sıvacı ustalığı, Ziraat Fakültesi`nde santral memurluğu ve teknik ressamlık yaptı.

Yüksek tahsilini gece yaptığı için 1972 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü`nün memur sınavını kazanıp, spor teşkilatında işe başladı.

Spor federasyonlarında ve muhasebe servislerinde çalıştı.

Görevi gereği yaptığı seyahatlerde Türkiye`yi baştan sona tanıma imkanı buldu. Yurtdışında birçok organizasyona katıldı.

Bisiklet Federasyonu Genel Sekreterliği görevini uzun yıllar sürdürdü. 12 Eylül 1980 öncesi ve sonrası yaşanan gelişmelerden dolayı 1979 yılında görevinden istifa etti.

Ticaretle uğraşma isteği okul yıllarından itibaren gelişerek büyümüş, istifasında da etkili olmuştu.

Aynı yıl karşısına çıkan bir fırsatı değerlendirip ticaret hayatına atıldı. Kızılay Onur Çarşısı`ndaki dayısına ait bebek giyim mağazasının işleri iyi gitmemişti ve tasfiye edilmekteydi. Dayısının izni ile tasfiye halindeki bu 16 m2`lik küçük mağazanın bir vitrininde çok küçük bir alanda parfümeri işine başladı.

Mağaza zamanla tümüyle parfümeriye döndü ve 1980 yılında aynı çarşıda ikinci mağazanın açılması ve birkaç yıl içinde mağaza sayısının altıya ulaşmasıyla ilk zincir mağaza deneyimini yaşadı. Toptancılık yaptı.

1983 sonrası ithalatın serbest bırakılması ile başlayan ithal marka ve selektif ürünlerin çoğalması ile bu yönde gelişmeye yöneldi. Toptancılığı ve ıtriyat grubunu bırakarak selektif kozmetiğe ağırlık verdi.

1996 yılında barkod okuyucu kasa ve bilgisayarlı sisteme geçiş yaptı.

Bu gelişme onun ve mağazaları için bir dönüm noktası oldu.

1996 yılında iki olan mağaza sayısı bugün 31 mağazaya ulaştı ve Türkiye`nin en yaygın parfümeri mağazaları zinciri oluşturuldu. Türkiye`de ilk defa self servis anlayışıyla alışverişe uygun kozmetik mağazaları dizayn etti.

Yine Türkiye`de ilk defa her mağazasına bilgisayarlı bilgi monitörleri yerleştirerek müşterilerin arzu ettiklerinde kimseye ihtiyaç duymadan ilgilendikleri ürünün fiyatını ve o ürünle ilgili içerik ve kullanım bilgilerine ulaşmasını sağladı.

Mağaza dizaynında `Yeni Çıktı` ve `Çok Sattı` reyonlarına yer vererek müşterileri için bilgilendirici ve yönlendirici bir hizmet vermeyi amaçladı. Kendisine ve şirketine ait ilke ve hedefleri belirledi ve bunu tüm personeliyle paylaştı. Bugün Tekin Acar kendisine özgü logosu, mağaza dizaynı, eğitimli ve bilgili uzman personeli, kuvvetli ve güvenilir bilgisayar altyapısı, önceden belirlediği ve sıkı sıkıya sahip çıktığı ilke ve hedefleri ve en önemlisi müşteri memnuniyetini herşeyden üstün tutan anlayışı ile sektöründe lider olmayı başarmıştır. Tekin Acar Cosmetics 2000`li yıllarda da gelişmesini sürdürmekte kararlı. ...