Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Milletvekili > Şükrü Yüzbaşıoğlu biyografi, resim, video ve bilgiler !

Şükrü Yüzbaşıoğlu

Kategori: Milletvekili

Şükrü YüzbaşıoğluŞükrü Yüzbaşıoğlu 1922 Yılında Afyonkarahisar'da dünyaya geldi. İlk okulu Sincanlı'da bitirdi(1932). Afyon Lisesi’nden mezun olduktan (1940) sonra girdiği Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden 1947yılında mezun oldu.

Daha sonra 1.0. Tıp Fakültesi'ne de devam ederek, buradan da diploma aldı.

(1957) İzmir ve Afyonkarahisar Belediyelerinde, Sandıklı, Turhal, Karacabey İlçelerinde ve İstanbul'da Özel İdare Veterinerlikleri yaptı.

1954 yılında, C.H.P. listesinde Milletvekili adayı oldu ise de seçilemedi. Çoğunluk sisemine dayalı o seçimi D.P kazandığından, rakip partiden aday olan Yüzbaşıoğlu açığa alındı, mağdur edildi. 1957 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları Hastanesinde Diş Hekimi olarak görev aldı.

1961 yılında C.H.P. listesinden Afyonkarahisar Milletvekili seçildi, ve 4 yıl süreyle TBMM'nde Afyonkarahisar’ı temsil etti.

1965'de yeniden seçilemeyince Tarım Bakanlığı Müşavirliğine atandı. Aynı zamanda serbest diş hekimliği yaptı.

Şükrü Yüzbaşıoğlu, 1973 Genel Seçimlerinde, yeniden Afyonkarahisar Milletvekilliği’ne seçildi.

Partisi, yine C.H.P. idi. Dönem sonunda Milletvekilliği sona erince, müşavirlik, Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesinden sonra yapılan yeni Anayasa hükümlerine göre ülkemiz yeniden demokratik bir düzene geçerken, yeni siyasal partiler kuruldu. Şükrü Yüzbaşıoğlu , C.H.P’nin devamı olan Halkçı Parti'de yer aldı, aday oldu ve Kasım 1983 tarihinde yapılan seçimde, bir kez daha Afyonkarahisar Milletvekili seçilerek, TBMM'ne girdi. Yüzbaşıoğlu, böylelikle, aralıklı olarak, üç dönem TBMM'nde Afyonkarahisar'ı temsil etti.

Milletvekilliği dönemlerinde, Afyonkarahisar'a özellikle tarımsal alanlarda katkılar sağladı.

1997 yılında vefat etti.

...