Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Kaymakam > Şahabettin Harput biyografi, resim, video ve bilgiler !

Şahabettin Harput

Kategori: Kaymakam

Şahabettin HarputŞahabettin Harput, 1949 yılında Konya’nın Ereğli İlçesi'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

1973 yılında Denizli Maiyet memurluğuna atandı. Daha sonra Eskişehir-Seyitgazi, Afyon-Bolvadin ve Emirdağ kaymakam vekilliklerinde bulundu.

1976 yılında kaymakamlık kursunu başarı ile tamamladıktan sonra Adana ili Saimbeyli Kaymakamlığı'na atandı. Sırasıyla Kütahya-Altıntaş,Bingöl-Kığı,Çanakkale-Gökçeada , Ordu, Fatsa kaymakamlıklarında görev yaptı.

  Fatsa Kaymakamı iken Almanya’da mesleki seminer çalışmalarına katıldı ve yine bu görevde iken beş ay süreyle İstanbul’da Milli Güvenlik Akademisi Eğitim ve Öğretim çalışmalarına katıldı.

  1988 yılında Hakkari Valiliği'ne , 1991 yılında Bilecik Valiliği'ne, 1992 yılında Merkez Valiliği'ne atandı.   Hakkari Valisi iken ABD, Japonya, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli mesleki inceleme ve seminer çalışmalarına katıldı.

1990-1991 yıllarında Türk Tanıtma Vakfı tarafından yılın en başarılı Bürokratı seçildi.

  1993 yılı Ocak ayında merkez Valisi iken Kırgızistan Cumhurbaşkanı'na idari danışman olarak atandı. 1993 yılı Eylül ayında Kırıkkale Valiliği'ne atandı.   08 Nisan 1996 tarihinde Şanlıurfa Valiliği'ne atandı. Beş yıla yakın süren Şanlıurfa Valiliği görevi esnasında GAP’nin hayata geçirilmesi ve Şanlıurfa’nın tarihi restorasyon çalışmaları ile Türkiye’nin en başarılı üç vakıf  çalışmaları arasında yer aldı.

  2000 yılı Ağustos ayında tekrar Merkez Valiliği görevine atandı. 17 Şubat 2003 yılında İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi.

14 Kasım 2003 tarihinden bugüne kadar İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı.

30 Kasım 2007 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararnameyle Bursa Valisi olarak atandı. 25 Aralık 2007 tarihinde göreve başladı.

Şahabettin Harput, evli ve iki çocuk babasıdır.

...