Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Genel > Paul Wallot biyografi, resim, video ve bilgiler !

Paul Wallot

Kategori: Genel

Paul WallotPaul Wallot (d. 26 Haziran 1841, Oppenheim am Rhein, Almanya – 10 Ağustos 1912, Bad Schwalbach, Almanya) 19. yüzyılda Almanya’nın önde gelen mimarlarından birisidir.

Orijinleri Güney Fransa olan Huguenot ailesinin bir mensubu olan Paul Wallot, 1856 ile 1859 yılları arasında Darmstadt’ta yüksek lise eğitimi (Höhere Gewerbeschule) aldı.

Daha sonra Hanover Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi sırasında Conrad Wilhelm Hase ve Hugo von Ritgen gibi mimarlarla çalıştı.Paul Wallot mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra Hesse’de çalıştı.

1864 ile 1868 yılları arasında Berlin’de yaşadı ve Heinrich Strack, Richard Lucae, Friedrich Hitzig, Martin Gropius, Heino Schmieden gibi dönemin önemli mimarları ile çalıştı.1867 ile 1868 yılları arasında İtalya ve İngiltere gibi ülkelere mimarlık eğitimi için seyahat etti.

Dönüşünde Frankfurt’a yerleşen Paul Wallot burada mimarlık ofisini açtı.

Bu dönemde birçok yerleşim ve ticari binaları tasarladı. Bu dönemde Heinrich Burnitz ve Alfred Friedrich Bluntschli adlı mimarlar da ortak çalışmalar yürüttü.1872 yılında Paul Wallot İtalya’ya, özellikler Andrea Palladio ve Michele Sanmicheli’nin eserlerini incelemek için, ikinci bir mimari çalışma gezisi düzenledi. Seyahatinden döndükten sonra birçok mimarlık yarışmasına katıldı ama hiçbirini kazanamadı. Katıldığı yarışmalar arasında 1880 yılındaki Frankfurt Tren İstasyonu ve 1883 yılındaki Niederwald Anıtı projesi de vardı.

Paul Wallot’un mimarlık kariyerindeki en büyük başarısı Berlin’de yer alması planlanan Reichstag için açılan projeyi kazanmasıdır. Her ne kadar meslektaşı Friedrich von Thiersch birinci olsa kendisi de ikinci olsa da, yarışma jürisi Paul Wallot’un tasarımının uygulanmasını oy birliği ile kabul etti.

Reichstag gibi bir ofis binasına camdan oluşmuş çelik bir kubbe eklenmesi zamanının mimari anlayışına göre son derece ilerli bir yaklaşım olarak nitelendirilmişti.

Reichstag inşaatını daha yakından takip edebilmek için Paul Wallot 1883 yılında Frankfurt’tan Berlin’e taşındı. 9 Haziran 1884 günü Reichstag binasının inşaatı temel atma töreni ile başladı.

On yıl sonra da 5 Aralık 1894 günü yapının dış kısmı resmen tamamlandı. Ancak iç mekanların tasarlanması bu dönemden sonra da devam etti.

Bu süreçte Paul Wallot kısmen yer aldı.

Her ne kadar Reichstag’in inşaatı ve iç mekanlarının tasarımı sırasında Paul Wallot eleştirilere maruz kaldıysa da mesleğine devam etti.

Aynı zamanda Dresden Teknik Üniversitesi’ndeki Sanat Akademisi’nde 1911 yılına kadar öğretim görevlisi olarak hizmet verdi.

Dresden şehrindeki Saksonya Eyaleti Parlamento Binası da tasarladı.

1911 yilında kariyerine son verdi ve emekli olduğunu açıkladı. Ren Nehri yakınındaki Biebrich’de de yer alan mülküne çekilen Paul Wallot 1912 yılının Ağustos ayında, 71 yaşında iken, hayata gözlerini yumdu.1908 yılında Essen'de yer alan Moltkeviertel bölgesinde bir caddeye ismi verilmiştir

...