Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Prof. Dr. Murat Günel biyografi, resim, video ve bilgiler !

Prof. Dr. Murat Günel

Kategori: Eğitim

Prof. Dr. Murat GünelMurat Günel, 1976 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde doğmuştur. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Lise öğrenimini endüstri meslek lisesinin elektrik bölümünde tamamladı.

Üniversite eğitimini fizik eğitimi alanında Balıkesir Üniversite’sinde sürdürdü. 1999 yılında Fen bilgisi öğretmeni olarak İstanbul’da göreve başladı.

Öğretmenliğe devam ederken Milli Egitim Bakanlığı’nın açtığı yurtdışı bursluluk sınavlarını kazanarak Amerika Birleşik Devletlerinde yüksek lisans ve doktora hakkı elde etti.

2001 yılında Iowa State Üniversite’sinde fen bilgisi eğitimi alanında yüksek lisans eğitimine başladı ve 2003 yılında fen bilgisi ana alan, istatistik yan alan olarak yüksek lisansını tamamladı.

Aynı yıl, aynı üniversitede doktora programına katıldı ve yine fen bilgisi ana, istatistik yan alani ile 2006 yılında doktorasını tamamladı.

Yuksek lisans ve doktora eğitimi süresince birçok projede öğretmelerle çalıştı.

Öğrenci merkezli fen öğretimi, bilim okur yazarlığı, yazarak bilim öğrenme, hizmetiçi eğitim programlari, öğretmenlerin pedagoji değişimi ve bilimde representasyon formatlarının  kullanımı ilgi alanları oldu.

2006 yılında Türkiye’ye geri dönen Murat Günel,  Ataturk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Günel ve ekibi, insan genetik şifresini oluşturan DNA'da hücrelerin yapı taşı olan proteinleri kodlayan ve 'ekson' denilen 180 bin değişik bölgenin dizisini bir hafta gibi kısa sürede tek bir deneyde çıkarabilmişti. Dünyanın en prestijli bilim dergilerinden 'Science' tarafından, 2010 yılının en büyük 10 buluşundan biri olarak seçildi.

  ÖDÜLLER Üstün Başarı                - New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Toplumsal Katkı            - New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Üstün Araştırma Kariyeri - Iowa State Üniversitesi, ABD Üstün Tez Araştırması    - Iowa State Üniversitesi, ABD   ...