Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Prof. Dr. İskender Pala biyografi, resim, video ve bilgiler !

Prof. Dr. İskender Pala

Kategori: Eğitim

Prof. Dr. İskender Pala08 Haziran 1958 Yılında Uşak'ta doğmuştur. Cumhuriyet İlkokulu ve Kütahya Lisesi'nde öğrenim gördü. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. 1983 yılında Divan edebiyatı dalında doktor, 1993 yılında doçent ve 1998 yılında profesör oldu.

Ortaokul ve liseler için Türkçe ve Edebiyat ders kitapları yazdı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalıştığı yıllarda Osmanlı Deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulundu ve bir kısmını kitaplaştırdı. Divan edebiyatının halk kitlelerince anlaşılabilmesi için edebiyat ve sanat dergilerine yönelik vulgarize denemeler, hikayeler, fıkralar ve  edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayımladı.

"Divan Şiirini Sevdiren Adam" olarak tanınan İskender Pala, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim üyesidir.   Ödülleri 1989 - Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü 1990 - AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü 1996 - Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü 2001 - Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü 2003 - "Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk" Yılın Romanı Ödülü Eserleri Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi Akademik Divan Şiiri Araştırmaları Divan Edebiyatı Atasözleri Sözlüğü Müstesna Güzeller Şairlerin Dilinden Aşina Güzeller Ah Mine’l-Aşk Efsane Güzeller Kudemanın Kırk Atlısı Kırklar Meclisi Şiirler Şairler Meclisler Şi’r-i Kadim …Ve Gazel Yeniden Perişan Gazeller Peri-şan Güzeller İki Dirhem Bir Çekirdek  Ayine Gözgü Tavan Arası Kahve Molası Güldeste Gül Şiirleri Hayriyye Hilye-i Saadet Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk Kadılar Kitabı Kırk Güzeller Çeşmesi Kitab-ı Aşk Kırk Ambar Mir'at Leyla ile Mecnun Dört Güzeller Katre-i Matem Mevlid İki Darbe Arasında ...