Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Prof. Dr. Gülsün Sağlamer biyografi, resim, video ve bilgiler !

Prof. Dr. Gülsün Sağlamer

Kategori: Eğitim

Prof. Dr. Gülsün SağlamerGülsün Sağlamer 1945 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Trabzon'da tamamladıktan sonra, 1962 yılında girdiği İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden 1967 yılında Y. Müh. Mimar olarak mezun oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 1973 yılında Doktor, 1978 yılında Doçent, 1988 yılında Profesör unvanlarını aldı.

Halen Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Gülsün Sağlamer, 1992-1995 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı.

1996'dan beri de İstanbul teknik Üniversitesi Rektörü olarak görevini sürdürmektedir. Önemli araştırma alanları: Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım, Tasarımın Mantıksal Modelleri, Parametrik Tasarım Süreçlerinin Simülasyon, Konut Problemi, Gecekondular, Konutlarda Morfolojik Analiz olarak sıralanabilir. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış çok sayıda bildiri ve makalesi bulunan Gülsün Sağlamer CIB, IAPS, ENHR, EIAE, EAAE, ATAS gibi Uluslararası mesleki örgütlerin üyesidir. 1990-1994 yılları arsında TÜBİTAK, İNTAG Yürütme Kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

Halen İTÜ de 1998 yılında kurulan TÜBİTAK Konut Araştırmaları Ünitesinin Başkanıdır. Gülsün Sağlamer, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimari Proje Dersleri başta olmak üzere Mimari Tasarım Teorileri, Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım, Tasarımın Mantıksal Modelleri konulu dersleri Lisans ve Yüksek Lisans seviyesinde yürütmektedir. 1975-1976 yıllarında Cambridge Üniversitesi Martin Centre'da araştırmacı olarak çalışmış, daha sonra 1987 ve 1991 yıllarında aynı merkezde British Council desteği ile kısa süreli çalışmalar yapmıştır.

Avrupa Birliği Med Campüs programı çerçevesinde Konut konusunda uluslararası bir projeyi Newcastle Universitesi, Queens University of Belfast, Technion Israel ve University College Dublin ile 1994-1995 yıllarında yürüten ve koordine eden Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, 1993-1995 akademik yıllarında İrlanda da Queen's University of Belfast'a Visiting  Professor olarak davet edilmiştir

1999 yılından beri aynı üniversiteye External Examiner olarak 4 yıllık süre ile davet edilen Gülsün Sağlamer, Rektör bulunduğu süre içinde yüksek öğrenim ile ilgili uluslararası birçok toplantıda ülkemizi temsil etmiş ve bildiriler sunmuştur. Gülsün!Sağlamer, 320 yatak kapasiteli Trabzon Oteli, 360 konut birimi içeren Bel-Erko Konut projesi, birçok konut ve konut grubu, fabrika, ofis, banka projesini yürütücüsü olduğu gruplarla veya yalnız olarak tasarlamıştır. Birçok Mimari Proje yarışmasında jüri üyeliği yapmış olan Gülsün Sağlamer, Aydın Kuşadası Uygulama Oteli Mimari proje yarışmasında grubu ile birincilik almış, yönettiği Mimari tasarım stüdyolarının öğrenci projeleri TAÇ Vakfı tarafından yıllarca ödüllendirilmiştir

Y. Mimar Meltem Aksoy ile tasarlayarak gerçekleştirdiği en son tasarımı olan İTÜ Dr. Sedat Üründül Anaokulu, 1999 yılı Koleksiyon Mimarlık Yarışması'nda ve 2000 yılı OECD, 2. Eğitim Yapıları Yarışması'nda ödül almıştır.

İTÜ ve ENHR (European Network for Housing Research) tarafından İstanbul'da düzenlenen Housing for the Urban Poor adlı sempozyum (1991) ile İTÜ ve Carnegie-Mellon Universitesi tarafından İTÜ'de düzenlenen International Symposium on Descriptive Models of Design adlı sempozyumun organizasyonu eşbaşkanı (1996), İTÜ Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen Mimarlık Eğitimi Forum: Nasıl Bir Gelecek? adlı toplantının organizasyon komitesi başkanı (1995), İTÜ'de Habitat II kapsamında düzenlenen Housing For Low-Income Groups adlı Workshop'un organizasyon komitesi başkanı (1996), İTÜ ve IGIP işbirliği ile İTÜ'de düzenlenen Engineering Education in The Third Millenium adlı sempozyumun (1999) ve İTÜ-IAHS International Conference on the Kocaeli Earthquake adlı deprem konferansının (1999) organizasyon komitesi eşbaşkanı olarak görev almıştır.

Birçok uluslararası bilimsel toplantının organizasyonunda ve bilimsel komitelerde de görev alan Gülsün Sağlamer, birçok uluslararası toplantıya davetli konuşmacı olarak katıldı.

9 Doktora, 25 Yüksek lisans tezi yürütmüş olan Gülsün Sağlamer'in 10 adet tamamlanmış araştırma projesi, Bilgisayar Destekli Mimari Tasarım konusunda iki Türkçe kitabı mevcuttur. 4 Türkçe, 14 uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış İngilizce makalesi, 20 in üzerinde Türkçe, 40'ın üzerinde İngilizce kongre bildirisi vardır. 3 adet Uluslararası Bildiri kitabı editörlüğü, International Journal for Housing Science and Its Applications adlı derginin 2000 yılı Kocaeli Depremi konulu özel sayısının ortak editörlüğü olan Gülsün Sağlamer, halen Open House International dergisinin editörler kurulu üyesidir. ...