Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Mehmet Kapçak biyografi, resim, video ve bilgiler !

Mehmet Kapçak

Kategori: Eğitim

Mehmet Kapçak1947 yılında Mazıdağı-Mardin'de doğmuştur. İlköğrenimini Mazıdağı Merkez İlkokulu’nda tamamladı.

1970 yılında İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan sanat eğitimcisi Hamdi Dicle ve Selahattin Hüsnü Taran’ın öğrencisi ve öğretmen olarak mezun olduktan sonra, şimdiki adı Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü Prof. Ramiz Aydın, Prof. Tevfik Karakaya, Prof.İsmail Avcı ve Prof. Süleyman Saim Tekcan'ın atölyelerinde bölüm birincisi olarak bitirdi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi'nde lisans tamamladı.

1974 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı dönemin ortaokul ve liselerinde sanat eğitimciliğinin yanı sıra; müdür yardımcılığı, müdürlük ve ilçe milli eğitim müdürlüğü ile özel okullarda genel müdürlük görevlerinde bulundu.

Mazıdağı Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı'nın tasarımını dönemin kaymakamı Refik Ali Uçarcı ile birlikte 1977 yılında yaptı.

1972 yılından 1980 yılına kadar sanat eğitimciliğinin yanı sıra TRT ve Hürriyet Haber Ajansı (Hha) muhabirliği görevinde de bulunan sanatçı BRHD (Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği ile Diyarbakır Güzel Sanatlar Galerisi Seçici Kurul Üyesidir. Çalışmalarında plastik ögelere ulaşabilme amacını “Keçi” figürünü araç kullanarak gerçekleştirmekte olup; leke, çizgi ve beneklerle devinimsel denge oluşturarak izleyicide beyin rahatlatma kaygısı gütmektedir. Halen üyesi bulunduğu Fotokritikte Fotoğrafın Resimsel Eleştirileri'ne ve atölyesinde resim çalışmalarına devam etmektedir. Sergileri *1991, Yapı Kredi Bankası Sanat Galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır *1996, Akbank Sanat Galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır *2002 , Ömer Lütfü Çetin, Cemal Güvenç, Ahmet Atan, Nazan Sönmez, Mehmet Kapçak Karma Resim Sergisi, Antik Sanat Galerisi, Diyarbakır *2004 Antik Sanat galerisi Resim Sergisi, Diyarbakır *2009 Lebriz.Com atölye Sergisi *2010 Lebriz.Com atölye Sergisi *010 Jazz Now Sanat Galerisi Bodrum *2011 Lebriz.com Atölye sergisi *2011 Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi Diyarbakır *2011 TBMM Mustafa Necati Kültür Evi Sanat Galerisi Ankara2011 Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Malik Aksel Sergi Salonu Ankara ...