Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Mehmet Atay biyografi, resim, video ve bilgiler !

Mehmet Atay

Kategori: Eğitim

Mehmet Atay1957 Ankara doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı.

1975 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü kazandı. 1980 yılında yüksek kısımdan mezun oldu.

Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı oldu.

1989-90 döneminde "Beyaz Geceler" adlı oyundaki rolüyle "Sanat Kurumu" ve "Kültür Bakanlığı" en iyi erkek oyuncu ödülü aldı.

Farklı dönemlerde Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı'nda diksiyon, mimik, rol ve sahne dersleri verdi.

Bir dönem Edebi Kurul Üyeliğinde bulundu.

İki Pazartesinin Hikayesi oyununda, yönetmen olarak görev yaptı.

Aşk-ı Memnu ikinci yönetmenlik denemesidir. Aşk-ı Memnu Yazan : Halit Ziya Uşaklıgil Uyarlayan : Tarık Günersel Yöneten : Mehmet Atay Yönetmen Yardımcısı: Filiz Yiğitbaşı Dekor Tasarım: Sertel Çetiner Giysi Tasarım: Sevgi Türkay Işık Tasarım: Zeynel Işık Danslar: Alpaslan Karaduman Sahne Amiri: Pınar Güldü Kondüvit: Yusuf Sağlam Işık Kumanda: Zekai Göksu Suflöz: Şenay Kantarcı ------------------------ Rol Dağılımı: Selçuk Özdoğan, Elvin Beşikçioğlu, Emine Semra Gökalp, Tolga Tekin, Serap Sağlar, Edip Tümerkan, Yasemin Karataş, Meltem Keskin, Deniz Gökçe Kayhan, Çağrıl Atay, Hakan Güngör ------------------------ Özet: “Yaratılışımızın soluk alıp vermek kadar doğal refleksi aşk… ve erdem. Nereden ve nasıl doğdukları, sınırları ve ölçüleri belli olmayan iki kavram. Büyük yeminler, sözler; erdem ve aşk kavramlarının birbirlerine sundukları cennetin yoluna döşenmiş süslü mücevherleri, bir an için gözlerimizi kamaştıran heyecanların şiirsel tezahürleridir. Ancak, daha önce verilmiş sözler kabuslu bir uykuya, bizi ayakta tutan yalanlar kendi cehennemimize dönüşebilir.” ...