Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Eğitim > Aziz Koluman biyografi, resim, video ve bilgiler !

Aziz Koluman

Kategori: Eğitim

kisiler.orgAziz Koluman 1940 Yılında Mardin'de doğmuştur. ilk, orta ve lise Tahsilinden sonra, İktisat -Maliye konularında yüksek tahsil yaptı.

Devlet kadrolarında çeşitli kademelerde görev yaptı.

1998 yılında emekli oldu.

Ortadoğu'da, (lrak, Suriye ve Lübnan'da Etnik Sorunlar ve Çatışmalar ile ilgili olarak kapsamlı araştırmalar ve incelemelerde bulundu.

Azız Koluman'ın "Ortadoğu'da Süryanilik" (Dini, Sosyal, Kültürel hayat) İsimli kitabı ilk akademik çalışmasıdır. Yazar halen Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nde Etnik gruplar Sorunlar Komisyonu Başkanı olarak çalışmaktadır. Ortadoğu'da Süryanilik isimli bu kitap; Ülkemize akademik yöntemlerle Süryani konusunu inceleyen bir eser kazandırmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma sadece Türkiye'deki değil, Suriye, Irak, Lübnan ve diğer ülkelerdeki (Avrupa- Orta Asya - ABD) Süryanilerini de kapsamaktadır. Kitapta; "Süryanileri ve Süryaniliği" okurumuz daha yakından tanıma imkanı bulacaktır. Yazar; bu çalışmada Süryani tarihini, Hristiyan dini içerisinde Süryani inancının yerini, dünya Süryanilerini, Türkiye Süryanilerini ve ayrıca süryani Kiliselerinin özelliklerini ortaya koyarak meseleyi geçmişten güümüze getirmekte, Süryani dini yapılanmasını, diasporasını potansiyelini anlatmaktadır. ...