Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Edebiyat > Abdullah Yüce biyografi, resim, video ve bilgiler !

Abdullah Yüce

Kategori: Edebiyat

Abdullah Yüce4 Aralık 1920 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Türk müziği sanatçısı, şair, oyuncu. Zor ve yoksul bir çocukluk yaşayan sanatçı, eğitimini ortaokulda yarıda bıraktı. Sanata 18 yaşında ilgi duyup beste çalışmalarına başladı.

Dört yıl süren askerliğinin ardından ilk çalışmalarını Ali Rıza Beyle yaptı.

1946 yılında en bilinen şarkısı "Bu Ne Sevgi Ah, Bu Ne Izdırap" adlı bestesini yaptı.

Aynı yıl sahneye çıktı. 1949'da ilk 45'lik plağı basıldı. 50 civarrında Taş plağı çıktı. Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Kemani Hacı Maksut, Kadri Şençalar, İsmail Şençalar, Edip Erten ve Ali Rıza Bey gibi ustalarla sanatını geliştirdi. Çeşitli sinema filmi ve dizilerde rol aldı.

Kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Diskografisi Taş Plaklar Bu Ne Sevgi Bu Ne Izdırap / Mahpushane Çeşmesi Bir Sigara İç Oğlan - Türkü / Garip Garip Dolaştım - Şarkı Semaverim Fıkırdar - Halk Şarkısı / Yürüyen Davara - Türkü Gül Doldurdum Sepete - Şarkı / Leyla mı Sevdim Seveli - Şarkı Yaşamak Mümkün mü / Yanarım Ömrüme, Odeon Plak 270656 Akan Göz Yaşım - Bazı Gece Ay Dogar / Bu Senin Şarkın Olsun - Tren , Yolundan *Geçtim 45'lik Plakları Yollar Niçin Bitmiyor / Ne Kadar Dolmaz Çilem Var Kalbime Girdin / Ah Diye Diye Endamı Güzel / Gül Kokulu Saçların Ne Yumurcak Şeysin Sen / Viran Dağlar, Viran Dağlar Hiç mi Gülmeyecek Benim Yüzüm / Gurbette Sevdiğim Bir Gonca İdi Aşkınla Harap Oldum / Bana Ne Kader ki Gülmez Yüze / Her Sabah Yollarda Beklerim Seni Hıçkırarak Ağlarım / Aman Gönül Canım Gönül Aşıkım Ben Selma'ya / Şu Fani Dünya Seherin Vaktinde / Söyle Bana Doktor Ahlarla Geçti Ömrüm / Bence Bayram Ufukta Gün Bitincedir Evvelce Hüdayi / Ne Olur Kimseye Bırakma Beni İnme Turnam İnme / Yeter Artık Bunca Çile İntizar / Leylasını Arayan Bu Ne Sevgi Ah / Hiç mi Gülmeyecek Benimde Yüzüm İntizar'ın devamı / Ne olurdu kalsaydım dizlerinde bir akşam Izdırabım Bitmiyor - Yaşamak Mümkün mü / Uzayıp Giden O Tren Yolları - Gurbette Sevdiğim Yine Sen Bize Arkadaş Oldun / Beni Hatırla Yüce Derdim Büyüktür / Yıllar Boyunca Annem Annem Babam Yok mu / Boş Ver Filmografisi Süper Baba - 1993 Üç Arkadaş Karasevda Hicran Yarası Meyhanecinin Kızı - 1958 Ne Sihirdir Ne Keramet - 1951 ...