Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Devlet-Siyaset > Rudolph W. Giuliani biyografi, resim, video ve bilgiler !

Rudolph W. Giuliani

Kategori: Devlet-Siyaset

Rudolph W. GiulianiNew York Eski Belediye Başkanı olan Rudolph William Giuliani, 28 Mayıs 1944’de Brooklyn, New York’da doğmuştur. Roma’lı katı Katolik bir ailenin tek çocuğu olarak doğan Giuliani, Doğu Flatbush, Brooklyn’de büyüdü. Büyükbabası İtalyan göçmeniydi. Ailesi daha sonra Long Island banliyösüne taşındıysa da Brooklyn’deki Bishop Loughlin Memorial Lisesi’ne devam etti.

Üniversite eğitimini Siyaset Bilimi ve Filozofi üzerine Bronx’daki Manhattan Üniversitesi’nde yaptı.

1965’de üniversiteden mezun oldu fakat kariyeri üzerine halen bir planı yoktu ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi; 1968 yılında mezun oldu.

New York Federal Mahalli Mahkeme Yargıcı Lloyd F. McMahon’un yanında ABD Güney New York asistan avukatı olarak stajını yaptı.

Genç ve hırslı Giulaini, Narkotik bölümünün müdürü oldu ve yetkili ABD avukatlığına terfi ettirildi. 1975’de Başsavcı Harold R. Tyler’ın yanında yardımcı Başsavcı olarak çalışmak üzere Washington D.C’ye taşındı. O zamanlar, Demokrat olan Giuliani, partinin sol eğilimlerini gördükten sonra fikrini değiştirdi. Tyler gibi Cumhuriyetçilere kaydoldu.

1976’daki başkanlık seçimlerinde Jimmy Carter’ın  zaferiyle birlikte, Tyler ve onun gibi popüler Cumhuriyetçiler Washington’dan çıkmak üzereydi. Giuliani, patronuyla beraber New York’a döndü ve Patterson, Belknap, Webb & Tyler Hukuk firmasına ortak oldu.

4 sene hukuk alanında çalıştıktan sonra, 1981’de Başkan Ronald Reagan’ın yeni yönetiminde yardımcı başsavcı olarak görev aldı.

Adalet Bakanlığının 3. önemli görevinde yer alan Giuliani, hukuk icra dairesi, Islah Bürosu ve Uyuşturucu dairesi avukatlarının yöneticiliğini yapmaktaydı. 1983’de Manhattan’a dönen Giuliani, New York’un Güney bölgesinin başsavcısı olarak çalışmaya başladı.

6 yıllık çalışması boyunca, suçlanan sanıkların (uyuşturucu satıcıları, organize suç örgütü elemanları, görevlerini kötüye kullanan kişiler dahil ommak üzere) kovuşturmaları hakkında çok savaş verdi.

Giuliani’yi eleştirenler, onu aldığı davaları sadece politik kariyerini ilerletmek için kullandığını söylediler. Amacı veya sonuçları ne olursa olsun 4152  mahkumiyet kararına karşılık 25 mahkeme kararının bozulması ile etkili bir sonuca ulaştı. New York politika sahnesinin renkli kişisi Giuliani, 1989’da New York Belediye Başkanlığı yarışına girdi. Demokrat rakibi David N. Dinkins yarıştan az bir farkla galip çıktı ve şehrin ilk Afro-Amerikan Belediye Başkanı oldu.

Dört yıl sonra, Giuliani yeniden aday oldu ve New Yorkluların Dinkins’in etkisiz olması, şehirdeki suç oranın ve evsizlerin  yükselmesiyle ilgili şuçlamalarını dile getirdi.

Giuliani %2 farkla Dinkins’i yendi ve 20 sene sonra New York’un ilk Cumhuriyetçi Belediye Başkanı oldu.

Giuliani açılış konuşmasında “korku dönemi yeterinden fazla sürdü” diyerek yönetiminin yolunu çizmiş oldu.

Başsavcıyken yaptığı gibi Emniyet Müdürü William Bratton’la birlikte suçla mücadeleye başladı.

Polis departmanlarını kendi devriye bölgelerindeki suçtan direk Belediye Başkanına sorumlu kılınarak, Giuliani yönetimi New York’u çok daha güvenli bir şehir haline getirdi.

1993’den 1998’e şehirdeki suç oranı %40 düştü. Cinayet oranı ise daha büyük bir düşüş kaydetti.

FBI, New York’u Amerika’nın en güvenli büyük şehri olarak açıkladı. Suça karşı alınan sıkı önlemlere ek olarak, Giuliani yönetimi ülkenin en geniş işsizlik programını hayata geçirdi.1997’de New York şehrindeki işsiz kişi sayısı 780.000’e düştü (320.000’lik bir azalma) ve 700 milyon dolarlık bir tasarruf sağlandı. Bu reddedilemez başarının yanı sıra Giuliani şehirde ve New York eyaletinde çok sert eleştirilerle karşılaştı. Birçok kişi başarısının şanslı bir zamanlamaya ve Dinkins zamanında başlayan birçok reformun ( pis olan Times Meydanının Disney gibi şirketlerle temizlenmesi ve yenilenmesi) Giuliani döneminde sonuçlandığını belirtti. Şu da bir gerçek ki, suç oranındaki düşüş ulusal durgunluk döneminin sonuna ve Wall Street’deki canlanmaya denk geldi. Her ikisi de New York iş ve turizm yoğunluğunu son derece fazla etkileyen öğelerdir. Giuliani’yi eleştirenler; grafiti yapanlar, dilenciler ve hızlı araba kullanan taksicilere karşı başarı sağladığını ama ajandasındaki diğer önemli konularda (eğitim sisteminin yapılandırılması, değişik etnik kökendeki bireyler arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ve bireylere uzun soluklu ve refahlarını arttırıcı işler bulunması) bir başarı sağlayamadığını belirtiyorlardı. Belediye Başkanı Giuliani, kendini üstün görmesi ve anlaşmazlığa düştüğü kişileri zalimce eleştirmesiyle ün kazandı. Eyalet Valisi Cumhuriyetçi George Pataki ile olan ilişkileri, Giuliani Pataki’yi etik olmamakla suçladığı ve rakibi Mario Cuomo’yu desteklediği 1994’den beri soğuk. 11 Eylül’de Dünya Bankasına yapılan terörist saldırıdan sonra Giuliani’nin otoriter yönetimi ona uluslararası kamuoyunda ve New York şehri sakinleri arasında  hayranlık ve saygı kazandırdı. Bu popülaritesi ona 3. dönem yeniden seçilme şansını sağlasa dahi seçim yasaları yeniden aday olmasını engellemiştir

Cumhuriyetçi aday ve işadamı Micheal Bloomberg Kasım’daki zaferiyle birlikte 1 Ocak 2002’de New York şehri Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Giuliani ilk eşi Regina Perruggi ile 1968’den 1982’ye kadar evli kaldı.

Ardından Nisan 1984’de Hanover ile evlendi ve Andrew ve Caroline adında iki çocukları oldu.

Bu eşinden de boşandıktan sonra, Ekim 2002’de uzun zamandır birlikte olduğu Judith Nathan ile nişanlandığını açıkladı. ...