Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Bürokrat > Hakan Fidan biyografi, resim, video ve bilgiler !

Hakan Fidan

Kategori: Bürokrat

Hakan FidanHakan Fidan, (d. 1968, Ankara) Türk bürokrat. 1986'dan 2001'e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri'nde astsubay rütbesiyle subaylık yaptı.

Askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, University of Maryland University College'den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı.

Bilkent Üniversitesi'nde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle master yaptı.

Aynı üniversitede 2006'da da "Doğrulama" başlıklı tez ile doktora yaptı.

[1][2] Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü'nde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı.

Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda da çalışan Fidan, 2001'den itibaren iki yıl Avustralya Büyükelçiliği'nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevi yaptı.

2003'te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığına atandı.[2] 14 Kasım 2007'de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008'de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu.

[2] 17 Nisan 2009'da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi.

Emre Taner'in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde Mit müsteşarlığına atanmıştır. ...