Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Bürokrat > Daron Acemoğlu biyografi, resim, video ve bilgiler !

Daron Acemoğlu

Kategori: Bürokrat

Daron AcemoğluDaron Acemoğlu- Ermeni asıllı Amerikalı ve Türk vatandaşı, ekonomist. 1967'de İstanbul'da doğan Acemoğlu, 1986 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Lisans derecesini İngiltere'nin York Üniversitesi'nde alan Acemoğlu, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan London School of Economics'ten aldı.

1992-93 yılları arasında London School of Economics'te ders veren Acemoğlu, 1993'te ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde ders vermeye başladı.

2000 yılında profesörlüğe yükselen Acemoğlu'nun ilgi alanı içine giren başlıca konular, siyasal ekonomi, ekonomik kalkınma, ekonomik büyüme, gelir ve ücret dengesi eşitsizliğidir. Acemoğlu, ayrıca "Review of Economics and Statistics" ve "Journal of Economic Growth" dergilerinin yardımcı editörlüğünü yürütmektedir. Acemoğlu'nun en son başarısı ise 2005 yılında John Bates Clark madalyası ile ödüllendirilmesidir. John Bates Clark madalyası, her iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim adamına verilir. ...