Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Bürokrat > Ayşe Nazlı Ilıcak biyografi, resim, video ve bilgiler !

Ayşe Nazlı Ilıcak

Kategori: Bürokrat

Ayşe Nazlı IlıcakTürk gazeteci. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Lozan Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde eğitim gördü. 1969'da Tercüman gazetesi sahibi Kemal Ilıcak'la evlendi ve eşinin gazetesinde başyazar oldu.

1988'e kadar Tercüman grubunun ikinci gazetesi olan Bulvar gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi. 2007 yılında Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 1999 Seçimleri'nde Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi.

22 Haziran 2001’de, Anayasa Mahkemesi'nin Fazilet Partisi'ni kapatılmasına karar verdiği dava sonucunda milletvekilliği düşürüldü ve 5 yıl siyaset yasağı getirildi.

2007 Genel Seçimleri öncesinde Adalet ve Kalkınma Partisi'ne yaptığı milletvekilliği adaylığı başvurusu reddedildi. Yeni Şafak, Tercüman, Bugün ve Takvim gazetelerinde yazarlık yapmış, halen Sabah gazetesinde yazmaktadır. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu'nun kızıdır. Valilik, 29., 31., 32., 39. ve 41. hükümetlerde bakanlık yapmış olan Turhan Kapanlı dayısıdır. İlk eşi Kemal Ilıcak'ı 1993'te kaybeden Ilıcak, işadamı ve siyasetçi Emin Şirin'le kısa süren bir evlilik yaptı.

İki çocuk annesidir. ...