Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Askerler > Orgeneral Hasan Aksay biyografi, resim, video ve bilgiler !

Orgeneral Hasan Aksay

Kategori: Askerler

Orgeneral Hasan AksayHava Orgeneral Hasan AKSAY, 1947 yılında Ödemiş/İzmir’de doğmuştur. 1965 yılında Askeri Hava Lisesinden, 1967 yılında Hava Harp Okulundan ve 1969 yılında uçuş okulundan mezun oldu.

1979 yılına kadar Hava Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde filo kol uçucusu olarak görev yapan Hava Orgeneral AKSAY, 1981 yılında Hava Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından kurmay subay olarak; 4’üncü Ana Jet Üs 141’inci Filo Komutanlığında Eğitim Subaylığı, Harekat Subaylığı ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Genel Sekreterlik Koordinasyon Şubesinde Harekat Subaylığı ve Ş.Md.lüğü, Ottowa Askeri Ataşeliği, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyeti Başkanlığı ve Harekat Komutanlığı, 2’nci Taktik Hava Kuvveti Komutanlığında Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Bu arada 1994 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimini tamamlamıştır. Hava Orgeneral Hasan AKSAY 1994 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede; 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 1998 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir

Tümgeneral rütbesi ile; 1’inci Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı ve Hava Kuvvetleri Harekat Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2002 yılında Korgeneralliğe terfi ederek sırasıyla; Hava Eğitim Komutanlığı, 1’inci Hava Kuvveti ve Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı ile Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir

Orgeneral olarak; Harp Akademileri Komutanlığı görevini müteakip 25 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katılan ve ayrıca, NATO’nun Bosna-Hersek’te icra ettiği barışı koruma harekatında birlik komutanlığı yapan Hava Orgeneral AKSAY; - NATO (1993), - Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat (1996), - Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı (1997) ve - Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyaları (2007) sahibidir. Bayan İclal AKSAY ile evli olan Hava Orgeneral Hasan AKSAY, iki çocuk babasıdır.

...