Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Askerler > Orgeneral Aslan Güner biyografi, resim, video ve bilgiler !

Orgeneral Aslan Güner

Kategori: Askerler

Orgeneral Aslan Güner1948 yılında Trabzon Akçaabat’ta doğmuştur. 1967 yılında Kara Harp Okulundan, 1968 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu.

1976 yılına kadar Kara Kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde -  Batarya Subaylığı, -  Takım ve Batarya Komutanlığı yapan GÜNER, 1978 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; -  4’üncü Kolordu Komutanlığında Karargâh Subaylığı, -  28’inci Motorlu Piyade Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü, - Kara Harp Akademisinde Öğretim Üyeliği, -  Napoli/İtalya’da Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (Afsouth) Plan Prensipler Başkanlığında Karargâh Subaylığı, -  Kara Kuvvetleri Komutanlığı Tayin Daire Kurmay Şube Müdürlüğü, -  Cumhurbaşkanı Başyaverliği ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1994 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir

Tuğgeneral rütbesi ile, -  51’inci Piyade Tugay Komutanlığı, -  Genelkurmay Silahlanma ve Savunma Araştırma Daire Başkanlığı ve -  Genelkurmay Eğitim ve Teşkilat Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2000 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir

Tümgeneral rütbesi ile, - Genelkurmay Genel Sekreterliği - Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2004 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir

Korgeneral rütbesi ile, - Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı ve - 4’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunan ve 30 Ağustos 2008 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi edenAslan GÜNER, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine atanmıştır. 30 Ağustos 2009 tarihinden geçerli olarak Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na getirildi.

2011 yılı Yüksük Askeri Şurada Harp Akademileri Komutanı olarak atandı.  Bayan İnci GÜNER ile evli olan Orgeneral Aslan GÜNER iki çocuk babasıdır.

İngilizce bilmektedir. ...