Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Askerler > Orgeneral Ali Haydar Saltık biyografi, resim, video ve bilgiler !

Orgeneral Ali Haydar Saltık

Kategori: Askerler

Orgeneral Ali Haydar Saltık1923 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1940 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1941 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu.

1943 yılında Topçu Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif birliklerde Batarya Takım Komutanlığı, Batarya Komutanlığı ve Tabiye öğretmenliği görevlerinde bulundu.

1952 yılında girdiği Harp Akademisi'ni, 1955 yılında bitirerek kurmay oldu.

1958 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, Washington’da görev yaptı.

1966 yılında Tuğgeneral, 1970’de Tümgeneral, 1974’de Korgeneral ve 1978’de Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile CENTO Eğitim Daire Başkanlığı, 8 nci Piyade Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 3 ncü Ordu Kurmay Başkanlığı, Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral rütbesinde Genelkurmay II nci Başkanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, "Devlet Başkanlığı ve Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği", 1 nci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı yaptı.

6 Aralık 1983 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. 30 Ağustos 1985 tarihinde emekli oldu.

İngilizce bilen Saltık, evli ve üç çocuk babasıdır.

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören emekli Orgeneral Haydar Saltık, 08 Nisan 2011 günü hayatını kaybetti.

Orgeneral Saltık'ın cenazesi, 11 Nisan Pazartesi günü Selimiye Camii'nde düzenlenen cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

...