Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Askerler > Oramiral Mehmet Sadık Altıncan biyografi, resim, video ve bilgiler !

Oramiral Mehmet Sadık Altıncan

Kategori: Askerler

Oramiral Mehmet Sadık Altıncan2. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral MEHMET SADIK ALTINCAN   1898 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1916 yılında Bahriye Mektebi’ni bitirmiş, 14 Haziran 1918 tarihinde Güverte Mühendisi olarak mezun oldu.

22 Haziran 1918 – 27 Mayıs 1919 tarihlerinde Almanya’da tahsilde bulunmuş, dönüşünü müteakip torpido, zırhlı gemi ve denizaltı gemilerinde çeşitli görevler ve komutanlık yapmıştır.

1930 yılında girdiği Deniz Harp Akademisini 1933 yılında bitirerek Kurmay Subay oldu.

Deniz birliklerinde, Donanma ve Genelkurmay Karargahlarında çalışmış, 1945 yılında Tuğamiral, 1948 yılında Tümamiral, 1951 yılında Koramiral, 1955 yılında Oramiralliğe yükselmiştir

Tuğamiral rütbesi ile Harp Filosu Komutan Vekilliği, Deniz Okullar ve Kurslar Komutan Vekilliği yapmıştır.

Tümamiral rütbesi ile Donanma Komutan Vekilliği görevinden sonra 13 Haziran 1950 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutan vekilliğine atanmıştır. Bu görevde iken Koramiralliğe yükselmiştir

Oramiralliğe yükseldiği 30 Ağustos 1955 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına atanmış ve 12 Eylül 1957 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu.

1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşlarına katılan Oramiral ALTINCAN, emekliliği döneminde milletvekili seçilmiştir

Oramiral Altıncan evliydi. Emekli Oramiral ALTINCAN, 16 Şubat 1963 tarihinde vefat etmiştir

...