Tüm Kategoriler
Kategorisine Göre Arayın

Anasayfa > Askerler > Muzaffer Erdönmez biyografi, resim, video ve bilgiler !

Muzaffer Erdönmez

Kategori: Askerler

Muzaffer ErdönmezŞehit Hv. Plt. Ütgm Muzaffer Erdönmez Türkiye Cumhuriyeti İlk Hava Harp Şehidimiz 25.11.1922'de İstanbulda doğmuştur. İlk ögrenimini Çapa'da orta öğrenimini Konya askeri orta okulunda lise öğrenimini Bursa Askeri Lisesi'nde tamamlamıştır. 1941 yılında girdiği Harp Okulu'ndan 1943 yılında mezun oldu.

1944 yılında teğmen, 1947 yılında da üsteğmenliğe terfi etmiştir

Bekardır. KORE'DE BİR TÜRK PİLOT MUZAFFER ERDÖNMEZ Hava Pilot Üsteğmen Muzaffer ERDÖNMEZ 729 ncu bombardıman filosu 452nci wing e atanır ve Amerikan pilotları ile aynı filoda B-26 INVADER uçaklarında uçmaya başlar.

Hava  taarruzlarına katılır. 21 nisan 1951 tarihinde  6 uçaklık taarruz kolu ile KUNURİ yakınlarında YALU nehri üzerinde VONSANG kasabası 6 km kuzey doğusunda bir köprüyü imha görevi alırlar.. Bu taarruz için hedef üzerine geldiklerinde uçaksavar savunması ile karşılaşırlar.. Ütgm ERDÖNMEZ in uçağı vurulur ve irtifa kaybı başlar.

6 lı kolun diğer elemanları atlamasını ikaz etsede  ERDÖNMEZ atlamaz ve uçağını hedef köprüye çevirir. Tüm bomba ve roketleri ile köprünün tamamen imha edilmesini sağlar. Fakat Hava Pilot Üsteğmen Muzaffer ERDÖNMEZ  KORE savaşının 731 şehidinden birisi olmuştur… ERDÖNMEZ in kahramanlığı yabancı basında da yer alır.. Amerikan pasifik 5 inci hava kuvvetleri onun adına bir anma töreni tertip eder. Amerikan kongresi Erdönmez’ e madalya verilmesine karar verir. Madalya ve beratı Erdönmez’ in babası emekli albay Mehmet Naci ERDÖNMEZ teslim aldığında “Herkesten çok ağlamak ve herkesten çok sevinmek bizim hakkımızdır” der. Üsteğmen Muzaffer Erdönmez Birleşmiş Milletlerin Güney Kore, Pusan’daki anıt mezarlığında yatmaktadır. Savaşa katılan ve Çin ve Kuzey Kore’lilerle çarpışan onaltı ülkenin bayrakları şehitlikte dalgalanmaktadır. Üsteğmen Muzeffer Erdönmez 28 yaşındaydı. Fotoğrafları Hava Kuvvetlerinde her tarafına aslıdı. Milli kahraman ilan edildi. Ruhu şad olsun. ...